Současný "Schillerův altán" ve Znojmě

 
  Schillerův altán, v městských hradbách. Využíván občanskou společností je již po Napoleonských válkách roku 1805. Doplňuje se tu s klasicistní kolonádou i s pozdějším klasicistním náměstím. Obohaceno je o obelisk s bohyni Niké. Je součástí znojemských parků, jejich úprav i v dalším století. Od r. 1975 tu bylo i pietní místo padlým ruským vojákům při osvobozování Znojemska. V Schillerově altánu a kolonádě bylo vyčleněno pietní místo za padlé znojemské občany, první a druhé sv. války. Také za zn. občany umučené v koncentračních táborech viz.níže texty pro badatelé historie - fotografie textu.
 
      Kopie opisů na tyto místa vkládáme z důvodů různých badatelských debat, zda to bylo jen komunistické muzeum, nebo také i tzv. tryzna za občany Znojemska. Prosím sami v nadhledu si můžete udělat vlastní názor na dobu minulou i současnou. Rozlišení manipulace jakékoliv lidské doby, lidí je již na Vašem přirozeném úsudku, zvážení a pochopení..
 
 
     Schillerův altán před rokem 1998 byl využit, na určitý čas, jako bazar s dětským a dámským oblečením. Po roční odmlce se spojili příznivci přírody a kultury, založili ASOCIACI-IUVENES-ZNOYEM občanské sdružení, na záchranu přírodního a kulturního dědictví ve Znojmě. Tento zdevastovaný altán, s kolonádou byl součástí snahy, jí zachránit. Tuto zdevastovanou památku, s kolonádou se podařilo zachránit a najít smysluplné využití pro děti a mládež. Což se podařilo díky mnoha dobrovolníkům, sympatizantům, dárcům. Po kolaudaci opravy kolonáda nám (asociaci) byla politickým nátlakem odebrána  (r. 2004). Politické nátlaky znojemských politiků jsou běžnou praxí ambiciozní komunikace za rychlými zisky  i tu ve Znojmě nekončí. Postupně jsme tu rozvinuli fungující informační systém neziskového sektoru (mezi sebou), nabídek jemných turistických pěších prohlídek městem Znojmem, Podyjím. Výchozím místem nejen pro nás, hosty, návštěvníky s výlety do Podyjí od Schillerova altánu.
Funkce znojemských parků - zelených plic města Znojma utvořilo příjemný, turistický okruh, přírodní prstenec městských hradeb. Pro nás přírozený okruh agape, nekonečné lásky občanů ke  Znojmu. 
 
 
V roce 2019 jsme tu byli opět oklamáni, obelháni místními znojemskými politiky, Dnešní den, 6.9.2022 jsme předali vlastníkovi městu Schillerův altán (po 22 letech činnosti pro občany, návštěvníky, hosty, turisty). Předali jsme jej i s kvalitním vybavením, není jej kde složit. Zabaven byl nábytek v donucené exekuci. Kvůli údajně opožděnému předání. Město Znojmo nemá volné prostory pro místní občany města Znojma. Není politická vůle.
Předána také uražená hlavice vandaly od Schillerova altánu, již v r. 2018. Hodnota dnes cca 7000 Kč.
 
Když Schillerův altán slouží přes 20 let, jako zákoutí denního WC - malá nechutná ukázka:
 
Blízké také zdevastované okolí hradeb, to co si myslí lidé z ulice o Znojmě, politicích? 
Nikdo tyto místa dlouhodobě neřešil, všichni politici devastaci hradeb přehlíželi.
 
 
 
 
 
 
  Dnešní fotografie na rozloučenou, s Schillerovým altánem. Dne 6.9.2022. 
  Všem spolupracujícím dobrovolníkům ještě jednou  D Ě K U J E M E